אז ראשית, לפני שאתאר בכלל מה זו "כיתה מהופכת" ואיך אני מגדיר הוראה מקוונת, מן הראוי שאסביר מדוע נולד הרעיון הזה בכלל…
בעיות מיידיות בכיתה הישראלית המודרנית

מניסיוני האישי בהוראה, הייתי מסכם שלוש בעיות מיידיות שמסכימים עליהן רוב המורים (מתחילים כמנוסים)

 1. כיתות גדולות מידי – הטרוגניות מבחינת יכולת ורקע קודם.
 2. זמן מועט מידי – שיעור נמשך כ 45 דקות ואינו יכול לכלול את כל הדברים הנפלאים שמורים חושבים לעשות כמו: הדגמות, דיונים, סרטונים, עבודה בקבוצות וכו'. חלק נכבד מהזמן מוקדש לטיפול בבעיות הקשורות לכיתה ההטרוגנית  ולא נשאר זמן ללמידה משמעותית.
 3. תלמידים משועממים – יש הרבה סיבות לכך ויכול להיות שתופעה זו קשורה לסעיפים הקודמים. אבל גם כבעיה נפרדת ניתן לומר שהתכנים וצורת העברתם בכיתה הפרונטאלית המסורתית מאבדים במהרה את משיכתם בפני התלמידים שכבר התרגלו למולטימדיה בכל פינה.

יש עוד הרבה בעיות וכל אחת שתעלו כאן יכולה להיות בסיס לכתיבת בלוג שלם בנפרד. לעת עתה ולצורך העניין אני חושב שאלו השלושה הבולטים והחשובים ביותר.
כפי שהכותרת כבר מציעה הכלי הכמעט בלעדי שיכול לענות לבעיות מעלה הוא היפוך הכיתה תוך שימוש בכלים שמציעה ההוראה מקוונת.

"הכיתה המהופכת" והוראה מקוונת

ה"כיתה המהופכת" (הגדרה אישית שלי ומיובאת מפרוייקט "FIZZ  – Flipping the classroom")  היא כיתה שבה מתהפכים תפקידם של הבית ובית הספר:

בבית – התלמידים נחשפים למרבית ה"חומר" הלימודי באמצעות גלישה ברשת ושימוש בפעילויות באתר שבנבנה ע"י המורה.

בבית הספר –  התלמידים עובדים בנפרד או בקבוצות על "שיעורי בית": פתרון בעיות, ניהול פרוייקטים ועבודות, דיונים קבוצתיים וניסויים, כאשר המורה משמש כמדריך ולא כמורה מסורתי מול הלוח והכיתה.

הוראה מקוונת – כלי ולא מטרה
הוראה מקוונת היא אוסף הכלים המאפשרים את היפוך הכיתה,
אני בטוח שיש הרבה הגדרות להוראה מקוונת כאלה חופשיות וכאלה כביכול "מדעיות" והעניין דורש התייחסות. עם זאת, כבלוג ואתר שמתיימר להיות מעשי , לעת עתה הוראה מקוונת כוונתה: שימוש במחשב וברשת האינטרנט ככלי עיקרי להצגת חומר לימודי ולהערכת תהליך הלמידה.
ככלי חייבת ההוראה המקוונת להיות זמינה, זולה ונגישה הן למורה (שלא צריך להיות תכנת מיומן!) והן לתלמיד.

בכוונתי להפוך את הבלוג (וגם חלקים מהאתר) למקום שבו מורים מן השורה בעלי מיומנויות בסיסיות בהפעלת מחשב וגלישה ברשת יוכלו לפתח חומרי למידה בעצמם ולהתנסות בהוראה מקוונת משמעותית ובכך לא רק לשפר את איכות הוראתם אלה גם לגרור שינוי כללי במערכת, בצורת העבודה ובכלי ההערכה.

כלים אופייניים בהוראה מקוונת ואיך הם עוזרים לפתרון שלוש הבעיות

דרך הכלים המאפיינים בראות עיני את ההוראה המקוונת אפרט איך התוצאה מקושרת לשלוש הבעיות המיידיות שפרטתי בהתחלה.

 • אתר לימודי – האתר הלימודי נועד לרכז את חומרי הלימוד וההערכה וכן גם את התקשורת עם התלמיד בצורה פרטנית. אתר לימודי שתמיד זמין לתלמיד פונה לבעית חוסר הזמן בכיתה, כי כך התלמיד יכול להחשף (גם אם במנות קטנות) לנעשה בכיתה בכל זמן שמתאים לו. האתר גם פונה לבעיית שעמום התלמידים, אתר יכול להכיל גם "אטרקציות" ופעילויות העשרה במקביל לפעילויות הליבה.
 • סרטוני הדרכה – סרטוני הדרכה יכולים לכלול אנימציות או צילום של שיעור פרונטאלי, מצגות עם דיבוב והסברים כתובים. ניתן להשתמש בכל מדיה כתובה או מוקלטת כדי "להעביר" חומר (או בשפה יותר נכונה פוליטית-חינוכית "כדי לשלב את התלמיד בתהליך הלמידה…." או משהו בסגנון.)
  סרטוני ההדרכה (או לחילופין המדיה ההסברתית) פונים ישירות לבעית ההטרוגניות והכיתות הגדולות שכן תלמידים מתקשים יכולים לצפות שוב ושוב בהסברים או בפתרון תרגילים ואילו תלמידים מהירי תפיסה יכולים במהרה להתקדם ולהחשף לפעילויות מתקדמות יותר ובכך מעשירים את חווית הלמידה.
 • מבדקים מקוונים– מבדקים (בחנים בלשון הרחוב) נועדו במקור לשמש את התלמיד והמורה ככלי להערכת התקדמות הלמידה והערכת היכולת ליישם את הנלמד. כמובן שבמקום לעזור, כלי הבחן מוביל במרבית המקרים לתוצאות שליליות – טרור מצד התלמידים – ועבודה מרובה מצד המורים. לדעתי, כדי שמבדקים אכן יעזרו כפי שהיו מטרתם המקורית הם חייבים להכיל את המאפיינים הבאים : דחופים, שאינם בהכרח משמשים ככלי למתן מספר להערכה כמותית שתופיע בגליון הציונים אך בעיקר בעלי יכולת לתת משוב מיידי!  זה נשמע חלום ומי יכול לעשות זאת בכיתה של 40 תלמידים כשבחן עורך כמעט חצי שיעור?! ואחר כך צריך לבדוק ולהחזיר לתלמידים… בחנים כבר מזמן יצאו משימושם המקורי והפכו רק ככלי למתן ציונים וזריעת פחד בכיתות. בחנים מקוונים אפשר לעשות בבית ללא ציון וללא זריעת פחד והכי חשוב: ההערכה והמשוב ניתנים במקום! ואולי תתפלאו לגלות שכתיבת בחן "אלקטרוני" הוא דבר כל כך פשוט. המבדקים האלקטרוניים בצורת שאלות רבות ברירה או טקסט פתוח מאפשרים לתלמיד באמת לבדוק את התקדמותו בלי הלחץ ובלי הצורך להמתין שבועיים לקבלת משוב. המורה לא צריך להתעסק בקטנות ומפנה זמן להתעסקות בכלי ההערכה חשובים באמת: בניית פרוייקטים, הערכת עבודות, ניסויים וכד'.
  מבדקים מקוונים פונים ישירות לבעיות הזמן וההטרוגניות בכיתות הגדולות – מבדקים אישיים (אם נלקחים ברצינות מספקת מצד התלמיד) עשויים לאתר בעיות למידה בשלב מוקדם, לתת עידוד בזמן הנכון ולאפשר לתלמידים חלשים להתקדם או לפחות לאותת להם שהם צריכים עזרה. העיקר כאן הוא פתרון הזמן – סופסוף אפשר לספק משוב מיידי להמונים ללא צורך בדיקה פרטנית.
 • כלי ההערכה "לציון" – אז עכשיו צריך גם לרדת מהענן ולגעת במציאות: בתי ספר רוצים ציון סופי, מורים רוצים לדעת שכלי ההערכה מדדו את יכולת התלמיד ולא את של חברו. תלמידים רוצים לעשות את המינימום: להתכונן למבחן סופי לפתור כמה תרגילים ולקבל ציון גבוה בתעודה. למרות שהייתי מבטל את כל השיטה (וזה נושא כתיבה בפני עצמו) המטרה כאן להתפשר ויש דרכים מצויינות (תודות ליישמוי גוגל) לכתוב מבחנים מקוונים שהתלמיד מכניס את תשובותיו פעם אחת בלבד – המורה מקבל את התשובות לביתו ויכול לחשב ציון ובמקביל לתת משוב. סה"כ זמן העבודה למורה פוחת – כן – לא תאמינו. אגב המבחן יכול להתבצע גם בבית הספר או בזמנים מוגדרים בבית כדי לפתור את בעיית ההעתקות והעבודה ה"משותפת".
 • דוא"ל – בתחום זה יש רבים שכבר משתמשים בכלי ואני בטוח שמרבית המורים שמים לב שהשימוש בדוא"ל מעלה בכמה מדרגות את רמת התקשורת בין המורה לתלמיד והוריו (לטוב ולרע) כי דוא"ל אפשר: לשאול שאלות, לספר על בעיות, לשלוח עבודות ועוד ועוד…

רשימת הכלים שמתוארת מעלה היא רק חלק קטן ממגוון הכלים העצום שהחל להבנות עם המהפכה הדיגיטאלית (לא ציינתי לדוגמא: ניסויים ממוחשבים, עבודות משותפות ברשת וכד') אך המשותף לכלים ברשימה הוא שהם נגישים ויכולים להוות בסיס מספק למהפכה שלמה בצורת ההוראה בכיתה דהיינו – "היפוך הכיתה".

המשך יבוא

כפי שציינתי אני מקווה במהרה לכתוב בכניסות הבאות על: "מאחרוי הקלעים" של האתר ברקימיה, מה הם המניעים שלי לתחזוק האתר גם שכבר אינני מורה בתפקיד ושאינני מתגורר בישראל ובעיקר על איך מורים מן השורה יכולים בעצמם לשנות סדרי עולם אחרי שישקיעו מאמץ קטן יחסית כדי לשלב הוראה מקוונת משמעותית בכיתתם.

ובזאת באה התנצלות מראש (לכם ולי אישית): כאבא ודוקטוראנט לאלקטרוכימיה אני נאבק למצוא זמן לכתיבה, הרעיונות שאני מציג עכשיו כבר התבשלו ונבנו במשך שנתיים, האתר במתכונתו הנוכחית אחרי שעבר שינויים לא מעטים והוא עדיין רק בחיתוליו, הוא בטח ישתנה עם הזמן.  אמשיך לעדכן…

שנה אזרחית טובה! והרבה כיף בהתנסות בהיפוך הכיתה.